01:05
Чт,
14  Листопада
image_weather
~°С
Маршрут “Спогади міста” Logo:link
ПОДОРОЖУЙ

Маршрут 5,7 км

Початок маршруту: поворот з вул. Кам’янецької (буд. №63).
• Вул. Героїв Майдану: → Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театр ім. М. Старицького → пам’ятник Небесній Сотні → Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека → пам’ятник подолянам, які загинули в Афганістані та інших локальних війнах → наукова бібліотека Хмельницького університету управління та права (раніше - будинок домовласника Вуля, штаб Запорізького корпусу армії УНР під командуванням Петра Болбочана) → Обласний військовий комісаріат (колишня поштово-телеграфна контора).
• Вул. І.Франка: → переїзд біля Свято-Георгіївського храму → Хмельницька міська лазня № 1 → парк ім. Івана Франка.
• Вул. Пилипчука: → будинок №49 → народний дім «Просвіта» → Хмельницький міськрайонний суд (буд. Миколи Сікори).
• Вул. Володимирська: → Ресторація Шпігеля (в минулому - будинок нотаріуса Ісаака Шпігеля) → Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва.
• Майдан Незалежності: → монументально-скульптурна композиція «Віра. Надія. Любов».
• Вул. Соборна: → пам’ятник Вячеславу Чорноволу → ТЦ «Дитячий світ» → собор Різдва Пресвятої Богородиці.

Вул. Героїв Майдану

Вулиця Героїв Майдану в місті Хмельницькому розташована у центральній частині міста. Пролягає від вулиці Кам'янецької до вулиці Пушкіна.

Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Старицького

Театр у Хмельницькому бере початок від створеного у 1931 році в Новочеркаську Крайового українського державного драматичного театру, який обслуговував українців Краснодарського краю та Північного Кавказу. Його фундаторами стала група ентузіастів, відданих українському театральному мистецтву.
У репертуарі переважала українська класика, а з 1950-х pоків з’явилися п’єси західних драматургів — Карло Ґольдоні, Бертольта Брехта, Федеріко Гарсія Лорка, Вільяма Шекспіра.
З кожним днем музично-драматичний театр стає ближчим до глядача, розширює жанри та форми, залучає відвідувачів до обговорень переглянутих вистав. В сучасному репертуарі театру постановки української драматургії, твори зарубіжної класики та сучасні п’єси, які завжди користуються успіхом серед глядачів.

Пам’ятник Героям Небесної Сотні

Бронзовий пам'ятник вагою одна тонна створений у вигляді голуба, який сидить на відрубаній голові ворона. Композиція символізує перемогу добра над злом. На крилі голуба викарбувані обличчя загиблих під час Революції гідності. На зворотній стороні скульптури є напис: «Україна — понад усе!». Бронзовий голуб сягає шість з половиною метрів у висоту. Здалека пам'ятник нагадує свічу, як знак скорботи за загиблими. Авторами роботи є відомі художники та скульптори з Хмельницького Роман Албул, Богдан Мазур та Микола Мазур.

Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека

Своє відродження бібліотека розпочала після визволення м. Проскурова 1 квітня 1944 року. Розширилось приміщення бібліотеки — її було переведено в колишнє приміщення міського казначейства (на розі сучасних вулиць Героїв Майдану і Грушевського), де вона знаходиться і тепер.

Пам’ятник подолянам, які загинули в Афганістані та інших локальних війнах

Цей пам'ятник є чи не найкращим на тему афганської війни. Меморіал присвячений подолянам, загиблим в Афганістані та інших локальних війнах. На постаменті із червоного мармуру, який має форму циліндра, встановлено гранітну півсферу, що уособлює земну кулю. По ній величезна рука, ніби граючи в шахи, переставляє фігуру воїна, готового кинутися в бій. Скульптурна композиція виконана з бронзи, складається із фігури солдата в людський зріст, який в силу свого обов'язку, склавши присягу, повинен виконувати наказ, і надреальних розмірів руки правителя, що є втіленням велетенської нездоланної сили.

Бібліотека ХУУП

Цей будинок був споруджений 1914 року домовласником Вулем для потреб міського банку. На початку Першої світової війни банківська споруда тимчасово була передана в розпорядження військового відомства. У 1917-20 роках тут розміщувався штаб Запорізького корпусу Армії УНР , яким командував визначний український воєначальник, полковник армій УНР Петро Болбочан. В радянські часи в будинку тривалий час розміщувався головний поштамт, телефонна станція, а від 2006 року - бібліотека Хмельницького університету управління та права.

Обласний військовий комісаріат (колишня поштово-телеграфна контора)

Будівля зведена на початку ХХ ст. для Проскурівської поштово-телеграфної контори. Проскурівська поштово-телеграфна контора містилась тут до початку 1920-х рр. В радянські часи будинок перебував у відомстві державних установ. Двоповерховий, цегляний, пофарбований. Насичений декор головного фасаду оформлений за допомогою цегляного мурування, елементи якого запозичені з різних стилів, в яких простежуються неоренесансні та національно-романтичні риси. Загалом споруда нагадує невеличкий палац, деталі якого підкреслено пофарбуванням.

Вул. Івана Франка

Вулиця пролягає центральною частиною міста — від вул. Подільської до колишнього 1-го військового містечка КЕЧ мікрорайону Дубове.

Свято-Георгіївський храм

Нині − чинна церква, архітектурна пам'ятка м. Хмельницького, знаходиться зовсім недалеко від історичного центру міста. Храм заснований у 1775 році як церква Святих апостолів Петра і Павла – похідна полкова церква, яка завжди і всюди супроводжувала 46-й Дніпровський піхотний полк і не залишила його навіть під час війни з Наполеоном у 1812 році. Коли полк осів у Проскурові, було вирішено побудувати для церкви приміщення. Оголосили збір пожертв, і у 1898 році за кошти вірян звели будівлю храму, а трішки пізніше, в 1906, біля храму добудували дзвіницю. Цікаво, що всередині храм був розписаний не митцями, а вправними військовими. В радянські часи будівля церкви занепала. Її відновлення розпочалося в 1996 році, і нині вона названа іменем Святого Георгія Побідоносця.

Хмельницька міська лазня № 1, або ж Перша міська лазня
У середині ХІХ століття проскурівська громадська лазня розташовувалась у маленькому будиночку в прибузьких кварталах. Банщик у діжках привозив на підводі воду з річки та грів її в металевому котлі. Працювала лазня лише в холодну пору року, а влітку городяни милися в річці, у так званих «купальнях». Комплекс лазні, до якого увійшли також котельня і механічна пральня, остаточно запрацював у 1932-ому. Нове комунальне підприємство отримало назву «Гарнізонна та цивільна комунальна лазня імені 12-річчя Жовтня». Вона стала найбільшою в області, а механічна пральня — взагалі єдиною на весь регіон. За день лазня могла прийняти 2200 людей.

Хмельницька міська лазня №1, яка через аварійний стан не працювала з 2013 року, знову відкрила свої двері у 2017-му.

Вул. Пилипчука

Прокладена згідно з планом забудови міста від 1888 р., першу назву отримала від напрямку до залізничного вокзалу — вул. Мала Вокзальна. Вулиця не доходила до вокзалу та закінчувалася, впираючись у величезний пустир, тому не дивно, що, маючи таке «тупикове» завершення, Малу Вокзальну серед народу називали Глухою. Вздовж вулиці були наділені ділянки, які наприкінці XIX — початку XX ст. активно брали під забудову представники середнього класу проскурівчан. У перші роки радянської влади вулицю перейменували на Робсільміліції. Така назва важко приживалася, і тому в 1946 р. все-таки офіційно затвердили «народну» назву — вул. Глуха. У 1960-х рр. вулиця отримала ім'я Жданова, а в 1989 р.  вулицю перейменували на честь Володимира Пилипчука.

Дім «Просвіта»

Хмельницьке обласне об’єднання товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка − це світлиця з невидимою енергетикою любові у вишитих рушниках на іконах, це читальня, де зібрані рідкісні видання і яка є духовним скарбом Хмельниччини! Народний дім «Просвіта» розташований в одноповерховому будинку по вулиці Пилипчука, спорудженому в 1898 р.. Між іншим, вулиця Пилипчука є однією з найстаріших у Хмельницькому. Крім дому «Просвіта», тут можна побачити цілий ансамбль будівель модерного стилю, а також ознайомитися із пам’ятним знаком, в основі якого використані уламки від справжньої ракети! Пам’ятний знак звели у 2002 році з нагоди 15-річчя співпраці Хмельницького з американським містом-побратимом Модесто.

Хмельницький міськрайонний суд, або будинок останнього голови Проскурова

Споруджений у 1897 р. як прибутковий будинок. Домовласник здавав перший поверх єврейському училищу, а другий «під квартири». Одним із квартиронаймачів був Микола Вікентійович Сікора (1862–1921) — шанована на поч. ХХ ст. у місті людина, якій довелося стати останнім у дорадянській історії Проскурова міським головою.

Вул. Володимирська 

Вулиця в місті Хмельницькому, що пролягає центральною частиною міста від вулиці Кам'янецької до вулиці Староміської.
До Володимирської вулиці прилучаються Соборна, Грушевського, Театральна, Проскурівська, Подільська, вулиця Володимира Пилипчука та Вайсера.

Особняк Ісаака Шпігеля

Особняк нотаріуса Ісаака Шпігеля був першою цегляною будівлею в центральному районі тодішнього Проскурова. Тривалий час Ісаак жив у прибузьких єврейських кварталах. Поступово розбагатівши, Шпігель здійснив свою давню мрію і побудував на початку 1900-х років добротний цегельний будинок у престижному центральному районі міста по вулиці Дворянській. Особняк виконаний в архітектурному стилі модерн. Станом на сьогодні, будинок зберіг криволінійні форми дверей та віконних рам, кований малюнок, який міститься на балконній огорожі. В орнаменті вікон та балконів для оформлення використовувались рослинні мотиви. В радянські часи тут розміщувався облкниготорг, а нині − ресторан «Ресторація Шпігеля», де можна поласувати стравами подільської кухні за старими рецептами, інтерпретованими по-новому.

Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтва

Будинок зведений у 1907 році як приватний особняк, з 1937 року тут розміщувався Палац піонерів (перебрався на центральну вулицю в 1950-х роках). А з 1973 року в будинку діяв театр ляльок. У 1989 році обласний театр ляльок переїхав у приміщення на вул. Проскурівській, 46, а в будинку на Володимирській, 103 розмістився обласний науково-методичний центр культури і мистецтв.

Майдан Незалежності

Сучасний Майдан Незалежності у Хмельницькому як міська площа сформувався в середині 1950-х років під час спорудження Будинку Рад (нині — будинок Хмельницької обласної державної адміністрації). До 1991 року майдан називався площею Леніна, а вже після проголошення України незалежною державою став Майданом Незалежності.

Монументально-скульптурна композиція «Віра. Надія. Любов» 

Монументально-скульптурну композицію “Віра. Надія. Любов” було встановлено до Дня міста 24 вересня 2011 року перед обласною державною адміністрацією. В основі сюжету - постаті трьох давніх українських берегинь. Тріада розміщена на великому колі, яке символізує вічне, нерозривне коло буття і спадкоємності поколінь. У цьому ж колі - фігури лелек; кетяги калини, грона винограду - символи родючості і єдності; рушники, якими здавна українські матері благословляють своїх дітей. На зворотному боці композиції розміщений кобзар з кобзою - виразник дум і надій українського народу.
Автор роботи - народний художник України Микола Мазур.

Вул. Соборна

Вулиця в місті Хмельницькому, що пролягає центральною частиною міста від вулиці Прибузької до Майдану Незалежності.
До вулиці Соборної приєднуються вулиці Володимирська, Героїв Майдану, Проскурівського Підпілля, Подільська, Вайсера, Староміська та Бузька.
Прокладена згідно з планом забудови міста від 1824 року, починалася від майдану із Собором Різдва Богородиці, від чого й отримала назву.

Пам'ятник В'ячеславу Чорноволу

Пам'ятник видатному українському політичному й громадському діячеві сучасності В'ячеславові Чорноволу відкрито в грудні 2007 року. Автори — народні художники України, батько і син Микола і Богдан Мазури.

«Дитячий світ» та фонтан з лелеками

На початку вулиці Проскурівської у 1950-х роках відбулося будівництво універмагу, який у кінці XX був відомий під назвою «Дитячий світ». Для облаштування території біля універмагу був закладений сквер. 1956 року на території скверу побудували фонтан, головними архітектурними елементами якого стали жабенята та лелеки. Фонтан у сквері в центрі міста став одним з місць культурного відпочинку для хмельничан. Станом на 2013 рік були проведені реставраційні роботи, що покращили стан об'єкту — до цього він певну кількість років не працював. 2013 року фонтан із лелеками та жабенятами був переданий на баланс міського підприємства з утримання нежитлових приміщень комунальної власності.

Собор Різдва Пресвятої Богородиці

Станом на сьогодні Собор Різдва Пресвятої Богородиці є найстарішою спорудою в Хмельницькому. Святиня постала в 1837 році. Корінні проскурівчани з покоління в покоління переповідають, що раніше на місці собору стояла дерев’яна церква, яку знищила фатальна міська пожежа 1822 року.
В радянські часи Собор Різдва Пресвятої Богородиці багато разів закривали і знову відкривали на короткий час. Будівлю передавали машинно-тракторній станції, під склад або архів. У 1980-х роках її перелаштовували під музей релігії, музей міста Хмельницького, планетарій і навіть під… мотоциклетний атракціон «Вертикаль». Та всі ці проєкти провалились. Була навіть спроба зробити в храмі розважальний заклад. Про це зараз нагадує внутрішній балкон, який охоплює по колу приміщення церкви.
Лише в 1989 році, після капітального ремонту, Собор Різдва Пресвятої Богородиці знову відчинив свої двері для вірян.

ви ще тут?
00 : 30